Translate

środa, 2 grudnia 2015

GLIWICE, SPOTKANIE Z POEZJĄ ANNY RUDAWCOWEJ

Poetka Anna Rudawcowa znana ze swojej twórczości  już przed wojną zamieszkała w Gliwicach po powrocie z zesłania. Brak zainteresowania  poetką- –sybiraczką, bezpartyjną patriotką, łagodnie mówiąc niezbyt przychylnie do Związku Radzieckiego nastawioną trwał prawie 60 lat. Jako poetka niepewna politycznie nie mogła zaistnieć w polskiej literaturze  PRL-u, a tym bardziej w Gliwicach. Cenzura była konsekwentna i nieubłagana, poetka zaś zniechęcona zaprzestała twórczości, która nie była dopuszczana do wydawnictw.
 Dziś cieszy fakt, że chociaż po śmierci Anna Rudawcowa doczekała się uznania, a twórczość  jej znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą  szczególnie w krajach anglojęzycznych. Teraz jest uznana jako poetka z kręgu poetów Gliwickich dlatego tu i ówdzie odbywają się spotkania i wieczory z jej poezją.
Ostatnio tj. 13 listopada odbyło się czytanie wierszy poetki Anny Rudawcowej w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach. Recytatorką wierszy była Pani Lucyna Nieśpiałowska, która  swoją interpretację doskonale akcentowała główne myśli autorki, szczególnie te ukazujące tragizm  sybirskiego wygnania. Wieczór zapoczątkowany został krótkim zapoznaniem słuchaczy z życiorysem i pokazem zdjęć poetki.
Prezentację wizualną na ekranie prowadziła Pani Katarzyna Cupiał uatrakcyjniając w ten sposób imprezę muzycznymi opracowaniami wierszy Anny Rudawcowej. Krótkie komentarze do niektórych prezentowanych zdjęć i utworów dodawał syn poetki Bohdan Rudawiec. Półtorej godziny trwający wieczór wykazał, że  na tego typu imprezy jest w naszym społeczeństwie  duże zapotrzebowanie.  Na zakończenie przy filiżance kawy były rozmowy i liczne zapytanie o szczegóły dotyczące poezji i samej poetki.
W trakcie tych rozmów z uczestnikami  postanowiono zorganizować kilka następnych imprez tego typu z różnych okazji.

Najbliższą będzie dzień 9-go grudnia br. której większa część będzie poświęcona muzycznym opracowaniom wierszy poetki Anny Rudawcowej  wykonanych  przez młodzież szkolną, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz